قرارداد ترکمانچای، فاقد مدت اتمام است

عصر ایران نوشت:

چندی است که ایمیل‌هایی در فضای وب دست به دست می‌چرخد با این مضمون که عهدنامه ننگین ترکمنچای امسال منقضی شده و قانونا از این پس سرزمین‌های جدا شده از خاک ایران باید به ایران بازگردد. مضمون این ایمیل‌ها چنین است: «اعتبار «عهدنامه ترکمنچای» امسال به اتمام می‌رسد و قانونا جمهوری آذربایجان باید به ایران برگردد، چون طبق این عهد نامه آذربایجان شمالی را به مدت 100 سال به روسیه داده‌اند که امسال آخرین سال است. لطفا اطلاع رسانی کنید.»

این ایمیل‌ها نه منبعی درست و مشخصی دارند و نه اینکه اساسا اطلاعات ارائه شده در آن صحیح است و انگیزه انتشاردهندگان آن نامعلوم!

نخست آنکه در هیچ یک از بندهای عهدنامه ترکمنچای موضوع تعیین وقت انقضا برای این قرار داد مورد اشاره قرار نگرفته است و مشخص نیست که طراحان این پروژه مدت 100 ساله را از کجا آورده‌اند؟!

دوم آنکه تاریخ انعقاد قرار داد ترکمنچای 21 فوریه 1828 ( پنجم شعبان 1243 هجری قمری ) است یعنی 182 سال‌پیش است و نه 100 سال پیش و بنابراین اگر قرار به انقضای قرارداد در پایان 100 سال بود، این مهم باید 82 سال قبل رخ می‌داد و سرزمین‌های از دست رفته به ایران باز می‌گشت. پس از انقلاب کمونیستی اکتبر 1917 در روسیه و پایان یافتن حکومت تزارها، دولت لنین اعلام کرد که تمامی قراردادهای یکجانبه و تحمیلی دولت تزارها با دیگر دول و ملل را به صورت یکجانبه باطل می‌کنند، اما این شعار زیبای انقلابیون روسیه هیچ گاه جامه عمل نپوشید و وارثان حکومت تزارها در روسیه که این بارپشت شعارهای برابری خواهانه کمونیستی و کارگری جمع شده بودند، جنایت‌هایی کردند که روی پیشینیان تاجدار خود را سفید کردند!

طبق قرار داد ننگین ترکمنچای (و البته قرارداد گلستان منعقده در سال 1812) قریب به 650 هزار کیلومتر مربع از بکرترین و بهترین ایالات ایران از کشور ما جدا شده و ضمیمه امپراتوری روسیه شد که هم‌اکنون این قسمت‌های جدا شده تحت حاکمیت سه دولت مستقل عضو سازمان ملل (آذربایجان، ارمنستان و گرجستان) قرار دارد.

تصویر مرزهای جدا شده در قراردادهای گلستان و ترکمنچایخطوط پر رنگ سیاه و قرمز در تصویر فوق، نشانگر سرزمینهای جدا شده از ایران در قراردادهای گلستان و ترکمانچای است


باید به تلخی پذیرفت که پاره‌های تن ایران، برای همیشه از سرزمین مادری جدا شده‌اند و اینک، این ما هستیم و باقیمانده سرزمینمان ایران که باید آن را حراست کنیم و پاسدارش باشیم.

 

پی نوشت 1: در مورد قرارداد ترکمانچای می توانید به این نشانی رفته و برای دیدن متن اصلی و کامل عهدنامه به این نشانی مراجعه کنید.

پی نوشت 2: از لحاظ حقوقی کشوری را که به عضویت سازمان ملل متحد درآمده است، حتی اگر مانند اسرائیل بصورت نامشروع به وجود آمده باشد را نمیتوان بدون نظر مثبت شورای امنیت، منحل و یا ضمیمه کشوری دیگر نمود و یا برای تصرف و بازگرداندن آن، به آنجا لشکرکشی کرد.

/ 9 نظر / 410 بازدید
رضا

لطفا بفرمائید این اظهارات شما از چه منبع یا منابعی استخراج شده است متشکرم

عبدالزهرا

مرديها استاد فلسفه كشور ، مردي با توهمات دن كيشوتي........

لیلا

از مطلب هاتون استفاده ی زیادی کردم.متشکرم

saeed

salam ... khaste nabashid .... man ba ejazatoon copy kardam in matno va addrese webe shoma ro ham gozashtam b onvane manba... mikhastam faghat tashakor konam azatoon b khatere in etelaati k dar ekhtiare man gozashtin .... moafagh bashid... ya ali

بهنام

دوست خوبم چقدر خوبه که وقتی یه خبر رو به راحتی تو وبلاگت کپی پیست میکنی منبع رو هم درج کنی! مثلا منبع:تابناک!

سعيد

مردك عرب پرست تو حالا چرا واسه روس ها دلت ميسوزه ؟ خوب قرارداد بوده و بهمون تحميل شده ميتونيم لااقل از نظر حقوقي پيگيريش كنيم. اونها هم كشور كذايي هستن !

علی

عالی بود

نگین عصبانی

انقد قرق تو مسلمون بودنتون شدید که فقط باس گریه کنین واقعا که امروز فردا وقتی بهمون حمله کرد اونموقع هم گریه کنین

رهگذر

خائن [لبخند]