روکم کنی از شيطان؟!

روزی شیطان نزد عالمی رفت و با او به گفتگو پرداخت و در ضمن گفتگو، به او گفت: چنانچه برای من دلیل روشن و استدلال قوی بیاوری، من ایمان میآورم و توبه میکنم. عالم که از نیت شیطان غافل بود شروع به آوردن استدلالات گوناگون نمود و چند ساعتی وقتش را برای قانع کردن شیطان صرف نمود تا بلکه او را هدایت کند. تا آنجا که احساس کرد بر شیطان غلبه کرده و بسیار خرسند شد. شیطان در جواب عالم گفت: همه استدلالات تو را پذیرفتم، اما غرض من از تقاضای دلیل منطقی از تو، ایمان آوردن و توبه کردن نبود، بلکه فقط میخواستم چند ساعتی از وقت تو را تلف کرده باشم!
شیطان این جمله را گفت و رفت و عالم فهمید که باز هم فریب شیطان را خورده است.

عالم و شیطان

مولا امیر المؤمنین علی علیه السلام در مورد ارزش وقت میفرمایند:
«إن عُمرک وقتک الذی أنت فیه» یعنی: عمر تو همان زمانی است که در آن بسر میبری (میزان الحکمه/ح۱۴۱۸۳)
و در جای دیگری دارند: «وقتک مغتنم» یعنی: لحظه و امروزت را غنیمت بشمار. (غرر الحکم)

(لازم به توضیح است که مطالب بالا برگرفته از کتاب مدیریت زمان ۲ ، نوشته آقای مهدی نیلی پور میباشد. توصیه میکنم حتما بخوانید.)

حالا با توجه به حکایت بالا، چند دفعه برای ما توی دانشگاه و مترو و مهمانی و ... پیش اومده که شیطان بین ما و شخص دیگری واسطه شده تا فقط وقت ما رو صرف آوردن استدلالات گوناگون بکنه - حالا میخواد بحث سیاسی، مذهبی و فرهنگی و ... باشه- و آخر سر نتیجه ای نداشته باشه به غیر از هدر دادن عمر و افزایش کدورت؟؟!! اصلا چقدر ما تو زندگی نسبت به لحظه های کوتاه زندگی مون ارزش قائل هستیم.

/ 8 نظر / 37 بازدید
خانومی

کاش می تونستم وقتی شيطان وسوسم کرد در مقابلش وايسم ولی حيف....حيف که اين بار با هميشه فرق می کنه ،ديگه راهی برای برگشت ندارم.............

پیام تبسم

سلام نکته جالبی بود که این روزها خیلی از ما آدمها وقتمان را بر سر چینین مسئله ای که همان بحث کردنهای بی فایده است از دست می دهیم . موفق باشید.

محمدمهدی

بسم الله سلام من اگر این نفسم اجازه بده که جلوی شیطان وایسم ها ذکر خدا رو میگم ... ولی داره این وسط ...

آشنا

ما ها فکر ميکنيم خيلی قوی هستيم...ولی ضعيف تر وبيچاره تر از ما ديگه نيست :مگر اينکه به خدا متصل بشيم وازش کمک بخوايم ..خب اگهخ در همه حال بتونيم ويادمون با اون باشه ديگه شايد دست از اين حرفای بيهوده وبی ارزش که به هيج جا هم نميرسه بر ميداريم..شايد واسه همينه که خيلی از عالم ها خيلی حرف نميزنن در ضمن خيلی خوبه که زود بزود آژ ميکنی. موفق باشيد

یک اصول گرا

سلام ایمیل تان را چک کنید. با تشکر

وبلاگر اصولگرا

سلام، من که از دوست عزيز يک اصولگرا هنوز ايميلی دريافت نکرده ام. اگه ميشه دوباره بفرست. ممنون يا علی مدد

ابوالفضل

با عرض سلام و احترام: خدا خيرت دهد که هنرنمايی قلم متعهد و توانايت هميشه سودمند است. خدا کمکم کند تا بتوانم از لحظاتم اينگونه که در وبلاگ شما هستم بهره ببرم. ايام به کام و التماس دعا

ابوالفضل

با عرض سلام مجدد : خدا خيرت دهد ، نيکی و پرسش! خودت فرموده ای نظر مثبتت را اعلام کن ، ظاهرا نيک می دانی که خير دنيا و آخرت در همين فرمايش شما مستتر است. اگر خدا توفيقی دهد افتخار می کنم که در رکابتان باشم. ولی نه سوادش را دارم و نه... دعايم کن که لايق شوم.