شما عمر بن سعد هستيد يا حر بن يزيد؟!

دهم محرم چند روزی است که گذشته، اما عاشورا تمام شدنی نیست و کربلا قدیمی شدنی.

همیشه لشکر عدالت خواهی و مردان خدا رو در روی لشکر ظلم و فساد قد علم میکنند و مبارزه. همواره تعداد لشکر حسینی از لحاظ تعداد کمتر از نیروی مقابل است.
همواره دو شخصیت متفاوت کربلا در نهاد و وجود ما انسانها نقش بازی میکنند - عمر بن سعد بن ابی وقاص و حر بن یزید ریاحی-.

هر دو تا روز عاشورا دو دل بودند و با نفسشان و شیطان در حال کشتی گرفتن.
هر دو در کودکی همبازی حسین علیه السلام بودند و مادرش فاطمه و جدش پیامبر را به خوبی درک کرده بودند و میشناختند.
هر دو میخواستند به نحوی جمع بین دنیا و آخرت بکنند.
هر دو وعده های ناب دنیوی داشتند و .... قس علیهذا. و خیلی هم تصمیم مشکل و سرنوشت سازی بود. همانطور که ما هر روز و شب باید بین خوب و بد و بهشت و جهنم تصمیم بگیریم.
حر و عمر هر دو در وجود ما هستند و امامان و یزیدیان زمان همواره حاضر.
صحنه کربلا همواره برپاست و صدای « هل من ناصر ینصرنی» امام زمان هنوز و هماره به گوش میرسد.
و امام هنوز چشم به یاری ما دوخته است.
و شیطان...؛ هنوز پر انرژی و مُصر فعال است و نفس ما در کش و قوس بین حق و باطل در تلاطم.


شاید هم ما مثل عده ای باشیم که شب عاشورا خیمه اباعبدالله را ترک کردند و نه در سپاه یزید بودند و نه در سپاه امام حسین  و تا آخر عمر بی برکتشان در حسرت یاری سرور جوانان اهل بهشت افسوس خوردند.

السلام علیک یا ابا عبدالله

  حالا خودمونی بگم؛ میدونستید که اگه ما میگیم «یا لیتنی کنت معکم» (ای کاش من با آنها بودم) آیا حاضر بودیم که خانواده ما به اسیری بروند و کودکان ما کتک بخورند و روسری از سر ناموس ما بکشند و هزاران مصیبت طاقت فرسای دیگه رو بچشیم و تحمل بکنیم  و باز پای ادعامون بمونیم؟یا اینکه به دروغ این ادعا رو میکردیم.
گفتم که خیلی سخته تصمیم گیریش. چون یک تصمیم یک لحظه ای «حر» در صبح عاشورا اون رو نجات داد و عدم تصمیم صحیح عمر سعد اون رو بدبخت ابد کرد. والا الان در زیارت عاشورا دیگه نمیگفتم « و العن عمر بن سعد...» و شاید اسم حر هم اضافه میشد.
اینجاست که آدم به یاد حدیث امام معصوم علیه السلام میافته که میگه « کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا» یعنی هرروز داره عاشورا و کربلا تکرار میشه و یاران امام زمان کم و زیاد.

حالا شما عمر سعد هستید یا حر بن یزید؟! خیلی مایلم نظرات زیباتون رو برای من و سایر دوستان بازدید کننده ارسال کنید.
التماس دعا و امیدوارم که همه ما مثل حر تصمیم گیری کنیم نه مثل عمر سعد!
 

/ 7 نظر / 41 بازدید
مسعود

بنام خدا سلام و خسته نباشيد من يه کپی از وبلاگم در پرشين بلاگ دارم. اگه مايل باشيد اونجا شما رو لينک کنم. خبرم کنيد. التماس دعا

نيما

سلام... موقع انتخاب معلوم می شود حر هستيم يا عمر...

مسعود

بنام خدا سلام بنده شما رو در پرشين بلاگ لينک کردم. موفق باشيد.

آشنا

استاد شریعتی یه جمله ای داره که میگه (بکوشیم به جای عشق وشناخت خدایی شویم)شاید منظورش این باشه که برای رستگاری یه راه میان بر هم میشه انتخاب کرد. توی زمان ما اینقدر مسائل پیچیده شده که واقعا تمیز حق از باطل بعضی جاها اگه نگم غیر ممکن ولی خیلی سخت میشه.ولی واسه بعضی تصمیم ها مثل همون موقع باید از جان ومال وآبرو وخیلی چیزهای خوب گذشت.اگه یادمون باشه که خدا همیشه باهامونه وهمچین که تصمیمی برای اون ورضای اون گرفتیم از مون حمایت میکنه شاید گرفتن بعضی تصمیم ها اینقدر ها هم سخت نباشه که ما سختش میکنیم.شاید بعضی جاها گذشتن از دل وعلاقه قلبی همون درسی باشه که باید تو مکتب عاشورا یاد میگرفتیم وشاید همون راه میان بری که میرسونه ما رو به خدا.

بيام تبسم

سلام وبلاگتان را دوست دارم چون به مسائلی می بردازد که کمتر کسی در مورد آن فکر می کند. و با اجازه شما يکی از متنهايتان را قبلا با ذکر منبع کبی کردم . چون اينقدر زيبا بود که فکر می کنم بسياری از انسانها را که در اين مورد سردرگم بودند يا هستند کمک می کند. ملکه مملکت را می گويم . و از اينکه وبلاگ بيام تبسم را با قدوم سبز خود عطرآگين کرديد بسيار متشکرم و دوست دارم مرا از راهنماييهای خود بهره مند کنيد و با وبلاگ شما از طريق وبلاگ حرفهای جوانی آشنا شدم . خداوند به شما توفيق روزافزون و سلامتی بدهد و موفق و مستدام باشيد.

مهدی پورباقر

با سلام وعرض تشکر به خاطر وبلاگ زيباتون. می خواستم بگم برای حر شدن کافيست دنياودنيويان رافراموش کرده وفقط زندگی واعمالمان رابرای خدا انجام دهيم حتی کارهايمان رابرای رضای خداانجام ندهيم بلکه برای خودخداانجام دهيم.ودعاهاونيايشهايمان رابرای حاجت های دنيوی واخروی خرج نکنيم بلکه برای رسيدن به خود زات معشوق خرج کنيم.اينگونه است که به بالاترين درجه ی تقوا ميرسيم.خوديت ازبين ميرود وبه حريت وآزادگی ميرسيم.

علی اکبر

با سلام درباره جمکران هم تو سایت بنویسید