قالیباف: هیچیک از 22 شهردار مناطق تهران، مشهدی نیستند

محمدباقر قالیباف امروز در نشست به "سوی حماسه سیاسی" که در سالن   جابر ابن حیان در دانشکده شیمیدانشگاه شریف و با حضور جمع کثیری از دانشجویان برگزار شد با اظهار خرسندی از حضور در جمع دانشجویان، دانشگاه صنعتی شریف را از بهترین دانشگاه های کشور و افتخار ایران توصیف کرد. 

 


وی با بیان اینکه یکی از چالشهای عمده امروز کشور که به عنوان زخمی کهنه می توان از آن یاد کرد فاصله عمیق بین عرصه های نظری و علمی با محیط اجرایی است تصریح کرد: من به عنوان یک خدمتگذار که هم در کارهای اجرایی فعالیت داشته ام و هم در عرصه علمی و دانشگاهی حضور داشته ام بر این عقیده ام که استقلال هر کشور ی در گرو موضوعاتی است که اگر رعایت نشود به مخاطره می افتد.
وی ادامه داد مولد بودن به معنای تولید قدرت، ثروت، معرفت و منزلت است که اگر اینها در یک کشور تولید نشود آن کشور اگر هم استقلالی هم داشته باشد دیر یا زود آن را از دست می دهد
وی نقش علم در استقلال کشورها را مورد تاکید قرار داد و گفت ما برای حفظ استقلال خود نیازمند علم  و تولید علم هستیم و این برای ما قدرت و ثروت می آورد.  پیروزی انقلاب اسلامی کار بسیار سخت و مهمی بوده است خاطر نشان کرد سخت تر از پیروزی انقلاب حفظ انقلاب است اما کشورهایی می توانند استقلال خود را حفظ کنند که مولد باشند.


وی ادامه داد مولد بودن به معنای تولید قدرت، ثروت، معرفت و منزلت است که اگر اینها در یک کشور تولید نشود آن کشور اگر هم استقلالی هم داشته باشد دیر یا زود آن را از دست می دهد
وی نقش علم در استقلال کشورها را مورد تاکید قرار داد و گفت ما برای حفظ استقلال خود نیازمند علم  و تولید علم هستیم و این برای ما قدرت و ثروت می آورد.

قالیباف  با انتقاد از رعایت نشدن عدالت جغرافیایی در حوزه آموزش اظهار داشت: در کنار این ما نباید از محیط دانش در جهان فاصله بگیریم که در این چارچوب دانشگاه شریف یکی از افتخارات کشور است که این رسالت بزرگ را دنبال می کند

وی با تاکید بر اینکه در کاربردی کردن علم در بخشهای مختلف دچار مشکل هستیم گفت: در چالشهای اقتصادی بخشی از این چالشها ریشه در همین مسئله دارد من نمی خواهم به آمارها خدشه وارد کنم اما ما هم اکنون در تولید مقاله در منطقه رتبه اول را داریم در حالیکه در کشورهای پیشرفته مانند ژاپن به ازای هر مقاله باید ببینیم چقدر ثبت اختراع  دارند و ما چقدر ثبت اختراع داریم.

وی آمارها در این زمینه را نگران کننده توصیف کرد و گفت : ما به ازای هر 250 مقاله یک ثبت اختراع داریم که در کشورهای صنعتی اگر در ازای هر مقاله دو اختراع نداشته باشند یک ثبت اختراع را دارند باید ببینیم اشکال کجاست؟ که در این زمینه باید تاکید کنم که ما قوانین محکم برای مالکیت علمی را ایجاد نکرده ایم .

وی چالش دیگر را تولید ثروت علم عنوان کرد و گفت  ما نیازمند پارکهای فناوری هستیم که در این زمینه نیز دچار اشکال بوده ایم و مراکز فنی ما نیز دچار اشکال است.
قالیباف در ادامه با تاکید بر اینکه استقلال دانشگاه ها را باید حفظ کنیم گفت: برخی حوزه ها مانند دانشگاه ها باید به عنوان مرکز تصمیم سازی باشند در حالیکه اگر به عملکردها نگاه کنیم می بینیم آنها را عملا به حاشیه رانده ایم که این باعث شکاف بین حوزه اجرایی و علمی شده است که اگر این چالشها را حل نکنیم دربخشهای عمده نمی توانیم به سامان برسیم.

***
قالیباف در ادامه  به  سوالات دانشجویان  پاسخ داد.
  

گزیده سخنان قالیباف در جمع دانشجویان دانشگاه شریف به این شرح است

* همان کسانی که لفاظی می کنند  و علیه تکنوکراسی شعار می دهند و ما هم البته آن شعارها را قبول داریم امروز بیایند بگویند در رابطه با حرف آقا یعنی وابستگی به نفت چه کرده اند.

این اظهارات قالیباف با تشویق دانشجویان همراه شد.

* یکی از آسیب های جامعه امروز ما این است که فکر می کنند هر کسی با ما نیست بر ما است.

* اصولگرای اصلاح طلب به معنای رفتار دوگانه نیست به معنای حق گویی است .


* یکی از دانشجویان مدعی شد که قالیباف رفتار متناقضی در خصوص فتنه 88 داشته است که وی در این خصوص گفت: من در سالیان گذشته همیشه یکی از تلاشهایی که داشته ام این بوده که رفتار دو گانه نداشته باشم و به خاطر حق گویی خیلی وقتها برخی می گویند فلانی چپ است و برخی می گویند فلانی راست است چون من طرفداری از حق را انجام می دهم

* قالیباف در رابطه با سیاست ورزی که مورد سوال این دانشجو بود گفت: ما سیاست ورزی را به معنای تدبیر و خرد می شناسیم نه سیاست بازی و سیاسی کاری

* سیاستمداران ممکن است با مکر و حیله کار را جلو ببرند اما من به عنوان یک بچه رزمنده سعی کرده ام سیاست را از این منظر دنبال کنم که پای حق بایستم

  *  با توهین و بی ادبی و دروغ و فحش نمی توان از انقلاب دفاع کرد.


* درد کشور ما سیاست زدگی است که احساس می کنیم هرکس با مانیست بر ماست.

* انقلابی نماها می گویند تو ساکت فتنه ای. بگویند. من کاری به آنها ندارم . من با توهین و تهمت مخالفم . با بی ادبی و دروغ و فحش نمی توانیم از دین و انقلاب دفاع کنیم باید با منطق از انقلاب دفاع کرد.

  *یک جایی گفتند قالیباف مشهدی ها را به کار می گیرد من گفتم الان 22 شهردار منطقه داریم ببینید کدام یک مشهدی است و یا اینکه گفتید همکاران من در شهرداری همان همکاران نیروی انتظامی هستند باید بگویم برخی از این عزیزان از پشت میز درس و مدرسه با هم به جبهه ها رفتیم که امروز هم با من هستند اما مگر چند نفر هستند ؟ مدرک ندارند؟ مدیریتشان ضعیف است یا کار بلد نیستند؟ نگاه کنید ببنید در شهرداری چه کسانی رشد کرده اند؟ من شش معاون دارم که سه نفر از آنها کسانی هستند که تا وقتی که به شهرداری آمده ام یک بار هم آنها را ندیده بودم. حتی به جهت سیاسی نیز شاید با من همراه نبوده اند، اما جوان و متخصص بوده اند و رشد کرده اند. 

* برای من در حوزه مدیریت و عزل و نصب دو موضوع موضوعیت دارد یکی متدین و انقلابی باشند دیگری مدیر و با عرضه

* بر اساس آمار در مدیریت شهری تهران آذری ها در رتبه نخست هستند بعد لرها و مازندرانی ها و سوم تهرانی ها و جالب است بدانید خراسانی ها رتبه ششم را دارند.

*  دانشجویی به بیان ادعاهایی در رابطه با مواضع قالیباف پرداخت و در خصوص ادعاها پیرامون دخالت شهرداری تهران در فعالیت انتخاباتی در مجلس نهم سوال کرد که شهردار تهران خطاب به این دانشجو گفت دوستانی که مطالب را می شنوند یک بررسی اولیه بکنند و به صرف ادعای یک سایت نپذیرند وزارت کشور در همان مقطع به استانداری تهران دستور داد که علیه شهردرای تهران به دادگاه شکایت کند و دادگاه به این مسئله رسیدگی کند چرا وقتی آن ادعا را مطرح می کنند نمی گویند نتیجه دادگاه چه شد، دادگاه از راهنمایی و رانندگی خواست فیلم دوربینهای معابر در اختیارش قرار گیرد که مشخص شد این خودروی شهرداری که مربوط به بخش خصوصی نیز بوده است اقدام به جمع آوری تبلیغات غیرقانونی می کرده است. این دانشجو مدعی شد من خودم حضور داشته ام و با موبایلم تصویر گرفتم که قالیباف خطاب به وی گفت اگر سندی داشته اید و نداده اید ظلم کرده اید که این پاسخ قالیباف تشویق دانشجویان را به دنبال داشت.

* شهردار تهران همچنین گفت اگر یک سایت بی تقوایی کرد ، شما آن سایت را می شناسید یا دادگاه را . علاوه بر این شورای شهر هم بود که طرفداران دولت و اصلاح طلبان در آن حضور دارند و با حساسیت این مسائل را دنبال کردند در مجموع این ادعاها کذب و دروغ است.

* قالیباف بار دیگر گفت: هتک حرمت در جامعه اسلامی صحیح نیست ما حق نداریم حرمت یک زندانی را بشکنیم نه زندانی و نه حتی یک متهم. چه برسد به کسی که حتی متهم هم نیست که تحت عنوان دفاع از دین به او تهمت زده شود این کجایش با مکتب اهل بیت و فرهنگ بسیجی سازگاری دارد؟

*   انتقاد قالیباف از پخش مکرر فیلم هتک حرمت امام راحل در جریان وقایع انتخابات 88 موضوع سوال یک دانشجو بود که قالیباف در این رابطه گفت همان زمان هم مصاحبه کردم هم یادداشت نوشتم گفتم خوب نیست تلویزیون مرتب این تصاویر را پخش کند و احساسات مردم را جریحه دار کند این رفتار پسندیده نیست که کسی به عنوان غفلت یا دشمنی کاری کرده و مرتب با نمایش کار او حرمت شکنی کنیم.

این دانشجو به بیانات رهبر انقلاب اشاره کرد که قالیباف در پاسخ به وی اظهار داشت: رهبری نفرمود خلاف قانون و اخلاق دفاع صورت بگیرد فرمودند شفاف سازی توام با آرام سازی. اما کسانی که منافع سیاسی خود را دنبال می کردند در راستای گرایش سیاسی خود به ظن خود اقدام به شفاف سازی می کردند بدون اینکه به آرامسازی توجه داشته باشند.

* وی در پاسخ به سوالی در رابطه با انتصاب برخی ارقام و اعداد مبنی بر شرکت کنندگان در راهپیمایی سال 88 گفت: مردم تهران به یک کاندیدا بیشتر رای دادند و تصور می کردند کل کشور نیز اینگونه بوده در حالیکه کل کشور به فرد دیگری رای داده بودند اما آیا مردمی که 25 خرداد به خیابانها آمده بودند برای حمایت از کارهای ضد انقلابی چند ماه بعد آمده بودند؛ هرگز . 25 خرداد برخی از مردم تهران آمده بودند همان مردمی که همیشه در همه صحنه ها حضور دارند.  22 بهمن سال گذشته نیز با وجود همه مشکلات و تحریم ها مردم تهران برای دفاع از انقلاب خود راهپیمایی کردند.


* دانشجویی در رابطه با مواضع قالیباف پیرامون جریان انحرافی سوال کرد که وی در این رابطه اظهار داشت جریان انحرافی ریشه در تحجری دارد که امام در پیامشان فرمود خطر متحجران احمق از هرچیزی برای این کشور بیشتر است که اشاره قالیباف به این جمله امام راحل تشویق دانشجویان را به همراه داشت

*  یکی از دانشجویان با اشاره به ائتلاف سه گانه اصولگرایان از قالیباف پرسید آیا ائتلاف شما با آقایان حداد و ولایتی باعث کاهش آرایتان نمی شود که قالیباف در پاسخ با تاکید بر اینکه نگاه های وی با حداد و ولایتی تفاوتهایی دارد گفت: مشروعیت، مقبولیت و کارآمدی ملاک اصلی در ائتلاف سه گانه است که مقبولیت براساس نظرسنجی ها است و کارآمدی به معنای کارنامه عمل و مشروعیت هم شاخص ها را تعیین می کند ما با این کار خواستیم به مردم کمک کنیم که از تعدد کاسته شود که آن را کار عاقلانه ای می دانم اما معنی ائتلاف هم این نیست که اگر یکی به میدان آمد به آن دو نفر دیگر تعهدی داده چون ائتلاف شرکت تعاونی نیست بلکه ملاک شایسته گزینی است.

/ 5 نظر / 92 بازدید
بانوی ایرانی

سلام.وبلاگ خوبی دارید،هدف مشترکی را دنبال می کنیم اگه موافق به تبادل لینک هستید به وبلاگ بنده هم سر بزنید www.asrebanovan.blogfa.com

رضا همتی

با عرض سلام و خسته نباشید وبلاگ سابقه دار و قوی ای دارید اگر افتخار بدید با وبلاگ تازه کار من تبادل لینک کنید خیلی خوشحال میشم در ضمن وبلاگ من در مورد دکتر قالیباف هستش حتما سر بزنید متشکرم http://setadeghalibaf.persianblog.ir/

روح القدس

سلام و نور در پاکی اقای قالیباف همین بس که تو سه ماه مونده به انتخابات به اندازه ی سه سال طرح رو افتتح کرد. دلت خوشه ها...

هوادار

سلام.خسته نباشید. لطفا سایت بنده رو با نام دانشجویان حامی دکتر قالیباف در استان مرکزی لینک کنید. با امید سربلندی ایران عزیز http://daneshju-markazi.ir

روح القدس

سلام و نور فعلا که هیچ گزینه ی خوبی در بین کاندیداها نیست. شاید اخر مجبور شیم بین بد و بدتر یکی رو انتخاب کنیم. شاید ولایتی