ژست های مدیرعاملی

یکی از دوستان بنده که مدیر عامل شرکتی خصوصی هم می باشد – البته از آن مدیر عاملهای تازه به دوران رسیده و البته با پس زمینه مذهبی- برایم تعریف می کرد که به تجربیاتی رسیده که باعث شود پرستیژ و کلاس شرکت را افزایش داده و در نهایت هم باعث افزایش فروش و توسعه شرکت گردد. برخی از این روشها را او برایم تعریف کردو برخی دیگر را از رفتارهای جدیدیش استنتاج کردم. چون برایم جالب بود که یک بچه مذهبی خفن پریروز، جوان مذهبی معتدلتر دیروز و امروز مدیر عاملی روشنفکر! با سایه مذهبی و خدا میداند فردا چه چیزی، چنین افکاری پیدا کرده است. یکسری از آنها را اینجا می آورم که اگر کسی هوس افزایش فروش و توسعه قراردادهای شرکتش را داشت – البته به گمان ایشان- و همراه با بالا بردن کلاس و پرستیژ! شخصیت مدیریتی خود، آنها را بکار ببرد، انشاء الله که مورد قبول واقع شود:<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

  1. زیاد خودت را برای مخاطبان شرکت – چه داخلی و چه خارجی- آفتابی نکن، تا بیشتر اسمت سر زبانها باشد و ابهتت حفظ شود، تا ملت خیال کنن که با یک موجود عجیب و غریب و دست نیافتنی طرف هستند که تا حالا قیافه اش را هم ندیده اند.
  2. ظاهرت نه مذهبی باشد – که طاغوتی ها و بی دینها از تو فراری باشند- و نه غیر مذهبی تا دوستان و آشنایان و بچه مسلمانها تو را غیر خودی ندانند.
  3. پیرو نصایح بند قبل، نه یک جوری ریش بگذار که نگن طرف ریشو و امله و نه یک جوری ریشت را بزن که بگن غرب زده و لا دینه.
  4. اگر کسی خواست در اتاقت با شما ملاقات داشته باشد، هر چند که وقت قبلی گرفته و هماهنگ کرده بود، باید چند دقیقه ای بیرون منتظر بماند تا خیال ورش ندارد با کم کسی طرف هستش که به راحتی قابل دستیابی باشد. (جالب اینجاست که همین جناب، تا چند وقت پیش این اعتقاد را داشت که اگر در خیالان باعث بشوی که یک اتوبوس با 50-60 تا مسافر بخاطر تو یک ترمز اضافه بکند و 3-4 ثانیه تاخیر در حرکتش ایجاد شود، شما حدود 3-4 دقیقه-نفر وقت را تلف کرده ای و باید در روز جزا پاسخگوی اتلاف وقت مردم باشید)
  5. منشی ات باید حتماً یک  خانم زیبا رو و خوش صدا باشد که یک بتواند یک مشتری بالقوه را به مشتری بالفعل تبدیل کند و همچنین ارباب روجوعهای شرکت در دقایق انتظار لحظات خوش و به یاد ماندنی ای را سپری کنند. البته نباید وضع آرایش یا حجابش طوری باشد که مردم شرکت را با خانه عفاف اشتباه بگیرند.
  6. تا آنجایی که میتوانی در صحبت کردن با غریبه ها، مدرک های تحصیلی و دوره های آموزشی (تخصصی – مدیریتی) را که در داخل و خارج کشور گذرانده ای به رخ مخاطب بکش و در لا بلای حرفهیایت با اصطلاحهای زبانهای بیگانه – البته به غیر از عربی- جوری حرفهایت را به خوردش بده که مخاطب خیال کند، تو از آن مدیر هایی هستی که هر صد سال یکبار پیدا می شوند و الآن کسی قدر و منزلت شان را نمی داند و صد سال دیگر معروف و مشهور می شوند.
  7. هیچ وقت نمازت را اول وقت یا خدای نکرده در انظار افراد نخوان، که یک وقت هم ریا نشود و هم متهم به مسائل دیگر نشوی. ترجیحاً نیم ساعت مانده که قضا بشود بهتر است.
  8. در صحبت با خانمها – مخصوصاً خانمهای غرب پسند و تحصیل کرده خارجه و بد حجاب – هیچ حد و حدودی قائل نباش و فقط  با آنها دست نده – که اگر این مورد هم منع شرعی نداشت چقدر خوب میشد-
  9. ... و قس علیهذا.

این حرفها و نصایحی! که مطرح شد، تنها بخشی از هزاران ژستهای مدیریتی ای است که باید طبق یک سنت نانوشته- که سینه به سینه منتقل میشود- مو به مو توسط امثال این حضرات مدیران رعایت شود.

حالا به خاطر طولانی نشدن کلام، دچار خود سانسوری شده و از موارد مربوط به دکوراسیون، مبلمان و چیدمان اتاقها، نوع کیف دستی و قاب عکسهای دیوارها و ... فاکتور گرفتم.

نکته آخر اینکه، خیال نکنید این حرفها و ادا و اطوارها فقط مختص ایشان هست و یا فقط در خارج کشور امثال این حضرات وجود دارند، بلکه تا دلتان بخواهد شرکتهای خصوصی شهرهای بزرگ کشور – مخصوصاً تهران- پر است از این مدیران امروزی و متجدد! و چه کم هستند مدیران هم تیپ رجایی ها و احمدی نژادها، که خدمت رسانی و نوکری مردم مهمترین دغدغه آنهاست نه تیپ و ظاهر.

 

/ 0 نظر / 30 بازدید