اصولگرای اصلاح طلب
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ اصولگرای اصلاح طلب
آرشیو وبلاگ
      اصولگرای اصلاح طلب
(مقام معظم رهبری: بنده معتقد به اصولگراى اصلاح طلبم؛ اصول متین و متقنى که از مبانى معرفتى اسلام برخاسته، با اصلاح روش ها به صورت روزبه روز و نوبه نو.)
کاش می شد که کسی می آمد، باور تیره ما را می شست نویسنده: اصولگرای اصلاح طلب - ۱۳۸٦/۱/۳٠

بسم الله الرحمن الرحیم

اصل بر برائت است، مگر آنکه خلافش اثبات شود (گرفتی چی میگم، باید اثبات شود. اثبات هم همینطوری نیست)

ما در ادعا همه مسلمونیم ولی در عمل هم مسلمونیمون! رو به کار میگیریم؟؟ چقدر تا قسمتی به کار میگیریم؟
ماها (بیشتر ما ایرانیها که ادعای فرهنگ و سابقه فرهنگی ما گوش فلک رو کر کرده است) عادت کردیم که به راحتی از روی ظاهر آدمها سریع و بدون ادله اثبات کننده، پشت سر مردم حرف در بیاریم و در بوق و کرنا و در پنهان و آشکار، به طرف تهمت بزنیم.

برای اینکه زیاد حرف نزنم بذارین مثال بزنم که، عادت کردیم اگه یک نفر زیر چشمهاش سیاه بود زود بگیم نگاه کن، تابلوه که طرف مواد مصرف میکنه یا تا صبح پای اینترنت و ماهواره بوده. (ولی هیچکی نمیگه، بابا شاید طرف بیماری داره یا ارثیه)

یا اگه دختر خانومی (حتی از روی نادونی و کمبود اعتقادات) شلوار کوتاه یا آرایش غلیظ داره، براش حرف در بیاریم که بله، این دختره مشکل داره و هر روز .... و حتی به راحتی طرف رو کافر هم بکنیم و اگه دستمون میرسید و رومون میشد حکم قتل و ارتداد طفلی رو صادر کنیم. خود حقیر کسی را میشناسم که اینطوری بود ولی هنوز نمیدونست دوست پسر کی هست (مرده یا زنه!!). ولی از روی بی اطلاعی یا عادت خانوادگی اینطوری شده بود و جالب اینجاست که حتی روش نمیشد با آقایون حرف بزنه (زود سرخ میشد و خجالت میکشید).

و خیلی عادت کردیم که اگه کسی حرفی بزنه، زود بگیم که منظور طرف این بود که ....

حالا حساب کنید که ما چقدر در مورد رفتارها و گفتارهای مردم زود قضاوت میکنیم و خودمون میبریم و میدوزیم ولی تصور نمیکنیم که حتما این قضاوت بدون اثبات ما گناهش خیلی خیلی بیشتر از گناه (انجام نگرفته) اون شخصه.

 من شده بارها سر این قضاوتهای عجولانه و بدون اثبات شرعی و قانونی وقتی با کسی حرفم شده، طرف میگه خب کاری نداره میریم تحقیق و تجسس میکنیم که ببینی حرف من درسته یا نه. حالا کی گفته ما حق تحقیق و تجسس داریم؟ تازه اگر هم درست در بیاد و اون شخص این عیب رو داشته باشه مگه ما حق داریم منتشرش بکنیم و به قول معروف غیبت طرف رو بکنیم (غیبت یعنی همین دیگه که یک شخصی یک عیب یا عمل بدی کرده ولی ما بیاییم به این و اون بگیم) یعنی اینجوری بگم، کلا دنبال عیب گشتن و تجسس کردن و منتشر کردنش، گناه خیلی بزرگی و از شصت تا فلان کار کردن بد تر و شدید تره.

 بابا مگه ما توی قرآن نداریم که خدا خودش گفته که «يا ايها الذين آمنوا اجتنبوا کثيراً من الظن ان بعض الظن اثم و لاتجسسوا و لا يغتب بعضکم بعضاً....»(حجرات 12) یعنی از بسیاری از گمانها بپرهیزید که چه بسا بیشتر تصورات و گمانهای شما گناه بزرگی است و [در امور مردم] تجسس نکنید (خودمونیش یعنی فضولی نکنید) و بعضی از شما غیبت بعضی دیگر را نکنند...

این حدیث گوهر بار رو هم از حضرت رسول اعظم (ص) داشته باشید:

«من بات و فى قلبه غش لاخيه المسلم بات فى سخط الله و اءصبح كذلك حتى يتوب‏» (امالى صدوق، ص ۲۵۷) .

«كسى كه شب را بگذراند و دلش به برادر مسلمان خود [منظور هم خواهره هم برادر] ناخالص و آميخته به بدبينى باشد، آن شب را در غضب الهى‏مى‏گذراند و اگر صبح كند و همچنان دلش نسبت‏به وى ناپاك باشد، بازهم در غضب الهى است تا زمانى كه توبه كند [ودلش را از بدبينى تطهير نمايد]».

 

گفتم که الف، گفت دگر، گفتم هیچ
در خانه اگر کس است یک حرف بس است

در خاتمه دوست دارم این شعر زیبا رو که از آقای کیوان شاهبداغی هست بخونید (البته ایشون رو من نمیشناسم ولی خیلی دوست دارم باهاشون آشنا بشم و اگه آقای کيوان شاهبداغي از توی اینترنت ما رو پیدا کرد یه سری هم به این بنده بزنه)

... کاش می شد که کسی می‌آمد

باور تیره ما را میشست

و به ما می فهماند

دل ما,منزل تاریکی نیست

اخم بر چهره بسی نازیباست

بهترین واژه همان لبخند است

که ز لب های همه دور شده است

کاش می شد که به انگشت, نخی می بستیم

تا فراموش نگردد که هنوز انسانیم

قبل از آنی که کسی سر برسد

ما نگاهی به دل خسته خود می کردیم

شاید این قفل به دست خود ما باز شود...

  نظرات ()
مطالب اخیر چهارسال آزگار! دعای رهبری در مورد روحانی تحقق یافت چه کسانی از قالیباف حمایت میکنند (بخش اول) پناهیان: تخریب قالیباف حرام است آخرین نظرسنجی بعد از مناظره اول شهاب مرادی: رأی من قالیباف است شرکت در نظرسنجی جدید تبیان شرکت در نظرسنجی سایت صراط نیوز شرکت در نظرسنجی نامزدهای تایید شده روزنامه دیواری ایران سربلند
دوستان من مرد عمل وحيد يامين پور كاپيتان محمود قاليباف و مردم وبلاگ میترا جاودانه دكتر مهدي كوچك زاده یادداشتهای برتر انتخاباتی دكتر محمدحسن قديري ابيانه اندیشکده خرد-دكتر دبیری مهر پايگاه شخصي و اطلاع رساني دكتر قاليباف حضرت آيت الله العظمي سيد علي خامنه اي جبهه پیشرفت و‌عدالت ایران اسلامی-متفا سایت اختصاصی هواداران دكتر قاليباف حجت الاسلام شهاب مرادي دكتر حميد نوروزي-آواي سبز سردار جبهه سازندگی وبلاگ سرباز رهبری خورشید پایتخت وبلاگ شهرکاو سی و پنج نما كارمند مطيع